Olomoucký půlmaraton, aneb od kilometru k jednadvaceti

29.06.2015 16:51

Tak je to konečně tady -  sobota 20. června 2015. V 19 hodin odstartuje šestý ročník olomouckého půlmaratónu. 

Společně s tisíci dalšími běžci stojím na Dolním náměstí a čekám na startovní výstřel. Nastal čas pravdy – za pár desítek minut se ukáže, jestli se mi podařilo dostatečně natrénovat a jestli tento dlouhý běh vůbec zvládnu uběhnout. Jsem lehce nervózní.  Předstartovní horečku mi pomáhá udržet na uzdě Lucka, kterou náhodou potkávám. V tomto ohledu už je to ostřílený běžec. Mám ze setkání velkou radost. Vyslechnu si pár dobrých rad a pak se řadím až někam ke konci běžeckého peletonu. Nemám ambice v podobě časových rekordů. Mým cílem je ve zdraví doběhnout do cíle a pokud možno v daném limitu tří hodin.


Olomouckým náměstím se nesou tóny krásné Smetanovy Vltavy a pestrobarevný dav se dává pomalu do pohybu. Závodní trať lemují stovky lidí, kteří náš start doprovázejí bouřlivým potleskem. Atmosféra je skutečně nádherná a strhující.  První kilometr mám za sebou, aniž bych to pořádně zaregistrovala. Běžím jak ve snách.  V davu narážím na další kolegyni Markétu. Ta už také má svoji půlmaratonovou premiéru za sebou. Běžíme vedle sebe.

Na Dobrovského ulici se tak nějak vracím do reality a začínám přemýšlet. Zdá se mi, že běží m hrozně pomalu, současně mám ale strach přidat, abych nepřepálila úvod. Jsem z toho taková nesvá.  Markéta si sice mé tempo pochvaluje, ale stejně mám sto chutí trochu přidat. Na první občerstvovačce na třídě 17. listopadu využívám nečekaně kadibudku. Asi nervy. Normálně při běhu na toaletu prakticky nechodím, tady musím už po pěti kilometrech. Mezitím, než vykonám, co je nutné, mi Markéta samozřejmě zmizí v dáli.

Určím si znovu své tempo, běžím trochu rychleji a vyhovuje mi to. Posupně dobíhám na Žižkově náměstí i Markétu. Běží se mi skvěle, tak pokračují v tomto tempu. Markétu u Prioru nechávám někde za sebou. Kilometry příjemně ubíhají a cítím se skvěle. Na desátém kilometru na mě čeká Zdenda, který má připravenou pro případ potřeby větrovku. Radostně mu zamávám a větrovku odmítnu. Ještě mu stihnu říct, že se mi běží dobře. To ovšem netrvá dlouho. Už po dvou kilometrech, tedy někdy kolem dvanáctého kilometru, procházím první krizí. Ani ne tak fyzickou, jak psychickou. Představa ještě deseti kilometrů, které jsou přede mnou, se mi dvakrát nelíbí. Situace se ještě zhoršuje za Hejčínem, kdy běžíme mezi poli a diváci tam nejsou buď žádní, nebo jen minimum. Původně jsem se bála, jestli mi diváci nebudou na trati vadit. Přece jen jsem zvyklá běhat si sama a přemýšlet si.  Zkrátka si vyčistit hlavu.  Kupodivu musím říct, že diváci na trati na mě nepůsobili jako rušivý element. Právě naopak, dokázali mě vyhecovat, povzbudit, dodat síly. Jejich podpora byla skvělá.  U Klášterního Hradiska se konečně z krize dostávám. Na poslední občerstvovačce už cítím, že mi těžknou nohy, ale do cíle jsou to asi už jen tři čtyři kilometry. Čím jsem blíže cíle, tím jsou nohy těžší a těžší, ale současně mě zaplavuje vlna euforie. U kina Metropol ze mě endorfiny už úplně stříkají a poslední metry před cílem si vyloženě užívám. Z davu slyším skandování Markéto, Markéto, otočím se tím směrem, zamávám Zdendovi a Romanovi a proběhnu šťastná cílem.

Uf, kdo by to před patnácti lety řekl, že úspěšně absolvuji půlmaratón. Tehdy jsem byla ráda, když jsem uběhla kilometr. Zvládnout pět kilometrů mi připadalo skoro nemožné a o desítce jsem ani nepřemýšlela.  Od té doby uběhlo hodně času, naběhala jsem stovky kilometrů, našla to, co je pro běžce drogou, ale také se ze mě nečekaně stal po implantaci kardiostimulátoru, člověk na baterky a já se bála, že běhat už nebudu moct.  A teď mi visí na krku medaile, pyšním se čipovým časem 2:23 a připadám si skvěle. Ale nezbedný červík už zase v mé hlavě hlodá…  Do čeho se pustím příště?

Celá fotogalerie a video je tady:  horalezhane.rajce.idnes.cz/Olomoucky_pulmaraton_-_cerven_2015/